7/4/1992 ΑΡΗΣ-ΟΣΦΠ 96-75

Ο επί 7 συνεχόμενες φορές πρωταθλητής Ελλάδος ΑΡΗΣ ήταν με την πλάτη στο τοίχο όσον αφορά την υπεράσπιση του τίτλου τη σεζόν 1991-1992.Στις 4 πρώτες αγωνιστικές των play off είχε υποστεί 3 ήττες (2 από ΠΑΟΚ, Ολυμπιακό εκτός) και είχε πετύχει 1 μόνο εντός έδρας νίκη επί της ΑΕΚ.Στην 5η και προτελευταία αγωνιστική ήθελε νίκη με 11 πόντους επί του Ολυμπιακού ώστε να διατηρήσει τις μαθηματικές του ελπίδες για προκρισή στους τελικούς με τον ΠΑΟΚ.Την ημέρα του αγώνα στο Παλέ παρευρέθηκαν 4000 φίλοι του ΑΡΗ και 300 οπαδοί του ΟΣΦΠ παρόλο που οι Πειραιώτες είχαν προμηθευτεί 1750 εισητήρια.Τα επεισόδια μεταξύ των οπαδών δεν αποφεύχθηκαν με ένα από τα αντικείμενα που πετάχτηκε από την κερκίδα να τραυματίζει αστυνομικό ο οποίος μεταφέρθηκε με φορείο στο νοσοκομείο.Όσον αφορά τον αγώνα ο ΑΡΗΣ αν και μπροστά στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια του Α' ημιχρόνου δεν μπόρεσε να ξεφύγει με τον Ολυμπιακό μάλιστα να μειώνει στον πόντο στη λήξη του ημιχρόνου (41-40).Στο Β' ημίχρονο οι κίτρινοι με κορυφαίους το δίδυμο Γκάλη -Γιαννάκη έφτασαν στη μάξιμουμ ως εκείνο το σημείο διαφορά των 7 πόντων (65-58).Οι ερυθρόλευκοι δεν είπαν την τελευταία τους λέξη και μείωσαν σε 65-63,στο σημείο εκείνο πήρε την κατάσταση πάνω του ο Παναγιώτης Γιαννάκης που με 10 πόντους έδωσε προβάδισμα 12 πόντων με τη διαφορά να φτάνει στους 15 (80-65) 5 λεπτά πριν το τέλος.Ο ΟΣΦΠ σε εκείνο το σημείο παρέδωσε τα όπλα με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στο 96-75.Κορυφαίοι για τον ΑΡΗ οι Γιαννάκης (20 π-5 ριμπ) ,Γκάλης(25 πόντοι) και Λυπηρίδης (14 π-11 ριμπ) που με τη διαφορά των 21 πόντων απέκτησε το πάνω χέρι σε πιθανή ισοβαθμία με τον Ολυμπιακό.Την τελευταία αγωνιστική βέβαια ο ΑΡΗΣ παρόλο που έκανε το καθήκον του και πήρε το διπλό στην Αθήνα επί της ΑΕΚ είχαμε την περίεργη ήττα του συμπολίτη από τον ΟΣΦΠ που έδωσε στον δεύτερο την πρόκριση στους τελικούς.