Πρωταθλητής ΕΠΣΜ 1929

Ο Πρωταθλητής Ελλάδος ΑΡΗΣ ολοκλήρωσε αήττητος τις υποχρεώσεις του για το τοπικό πρωτάθλημα της σεζόν 1928-1929 ισοβαθμώντας όμως στην 1η θέση με τον επίσης αήττητο ΠΑΟΚ.Συγκεκριμένα σε σύνολο 10 αγώνων πέτυχε 8 νίκες (ξεχωρίζει το 11-2 επί του Μ. Αλεξάνδρου) και 2 ισοπαλίες στα ντέρμπυ με τον δικέφαλο (1-1 και 3-3) και παρόλο που είχε καλύτερο συντέλεστη τερμάτων (39-11 έναντι 30-8) θα αναγκαστεί να δώσει αγώνα μπαράζ για την ανάδειξη του πρωταθλητή.Έτσι στις 12 Μαϊου οι δύο ομάδες έρχονται αντιμέτωπες στο ουδέτερο γήπεδο του Ηρακλή με το σκορ όμως να είναι και πάλι ισόπαλο (1-1,σκόρερ για τον ΑΡΗ στο 25ο λεπτό ο Καλτέκης).Σε μία εποχή που δεν υπάρχει η παράταση και τα πέναλτυ η ΕΠΣΜ θα ορίσει νέο μπαράζ στο ίδιο γήπεδο στις 2 Ιουνίου.Την ημέρα εκείνη μπροστά σε 16000 θεατές και με διαιτητή τον Ούγγρο Τσάρδας οι κίτρινοι θα επικρατήσουν με 4-3 του δικεφάλου και θα κατακτήσουν τον 5ο τοπικό τίτλο σε σύνολο 6 διοργανώσεων.Ο ΠΑΟΚ μπήκε καλύτερα στον αγώνα και προηγήθηκε με 2-0 με σκόρερ τους Τολακίδη και Μακαρονόπουλο,για τον ΑΡΗ όσο το σκορ ήταν στο 1-0 θα σκοράρει ο Αγγελάκης με το γκολ όμως να ακυρώνεται μετά από υπόδειξη του επόπτη πως η μπάλα πέρασε τη γραμή του άουτ πριν το σουτ.Τελικά ο Αγγελάκης θα πετύχει το γκολ που έψαχνε στο 32' μετά από ωραίο συνδιασμό με τον Λεονταρίδη με το 2-1 να είναι και το σκορ του ημιχρόνου.Οι κίτρινοι μπαίνουν αποφασισμένοι για τη νίκη στο 2ο μέρος και μετά από νέα συνεργασία των Αγγελάκη-Λεονταρίδη ο πρώτος θα ισοφαρίσει στο 47'.Στο 50'  οι κίτρινοι κερδίζουν κόρνερ μετά από απόκρουση του Παπαδόπουλου σε σουτ του Αγγελάκη,το κόρνερ θα εκτελέσει ο Βογδάνου με τον Λεονταρίδη με κεφαλιά να πετυχαίνει το 3-2 για τον ΑΡΗ.Ο Αγγελάκης θα πετύχει χατ-τρικ δίνοντας προβάδισμα 2 τερμάτων στην ομάδα του στο 70' με το μόνο που θα καταφέρουν να πετύχουν οι παίκτες του ΠΑΟΚ είναι να μειώσουν το σκορ με τον Γάλλο Ετιέν στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης.Ο ΑΡΗΣ μπορεί να κατέκτησε τον τοπικό τίτλο αλλά δυστυχώς δεν είχε τη δυνατότητα να υπερασπιστεί και τον πανελλήνιο τίτλο που κατέκτησε την προηγούμενη χρονιά κυρίως λόγω της καθυστέρησης ανάδειξη πρωταθλητή στο πρωτάθλημα του Πειραιά.Συγκεκριμένα μετά απο 4 !!!! αγώνες μπαράζ δεν αναδείχθηκε πρωταθλητής μεταξύ Ολυμπιακού και Εθνικού με την Ένωση να τους ανακηρύσει συμπρωταθλητές.Η καθυστέρηση αυτή έβγαλε την ΕΠΟ κατά πολύ εκτός των χρονικών ορίων που είχε θέσει και σε συνδιασμό με την κακή της οικονομική κατάσταση οδήγησε στη ματαίωση της τελικής φάσης.Το ρόστερ των πρωταθλητών : Κατράντζος,Οπλοποιός,Οικονόμου,Κατσαούνης,Κώστας Βικελίδης,Νικηφόρος Βικελίδης,Κωλονιάρης,Αγγελάκης,Λεονταρίδης,Καλτέκης,Βογδάνου,Γκικόπουλος,Ιωαννίδης,Παίων,Χατζηαντωνίου