Πρωταθλητής ΕΠΣΜ 1924

Το πρώτο επίσημο τοπικό πρωτάθλημα ποδοσφαίρου υπό την αιγίδα της ΕΠΣΜ διοργανώθηκε τον Απρίλιο και το Μάϊο του 1924 με τη συμμετοχή των ΑΡΗ,Ηρακλή και Μεγάλου Αλεξάνδρου.Η πρώτη προσπάθεια για τοπική διοργάνωση ποδοσφαίρου είχε γίνει την προηγούμενη χρονιά από τη ΧΑΝΘ η οποία διοργάνωσε το «Κύπελλο ΧΑΝΘ» με τον ΑΡΗ να αναδεικνύεται πρωταθλητής.Στις 20 Απριλίου του 1924 λοιπόν Ηρακλής και Μέγας Αλέξανδρος έρχονται αντιμέτωποι στον πρώτο αγώνα του τουρνουά με τον Ηρακλή να επικρατεί με 3-0.Δύο εβδομάδες αργότερα ο ΑΡΗΣ επικρατεί επίσης με 3-0 επί του Μεγάλου Αλεξανδρου,με τον τίτλο να κρίνεται έτσι στον τελευταίο αγώνα του τουρνουά μεταξύ ΑΡΗ και Ηρακλή.Στις 30/5/1924 οι 2 αντίπαλοι έρχονται αντιμέτωποι στο γήπεδο του Ηρακλή μπροστα σε 5000 φιλάθλους με διαιτητή τον θρύλο του Παναθηναϊκού Απόστολο Νικολαϊδη.Ο Ηρακλής μπαίνει καλύτερα στο ματς και καταφέρνει να προηγηθεί με τον Μπατζόγλου,λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου ο ΑΡΗΣ κερδίζει πέναλτυ με τον Σκέμπερ να ευστοχεί και να ισοφαρίζει.Στο 2ο ημίχρονο ο ΑΡΗΣ είναι καταιγιστικός και πετυχαίνοντας 3 ακόμα τέρματα (2 Καρυωτάκης,1 Ιωαννίδης),παίρνει τη νίκη και ανακηρύσσεται πρώτος πρωταθλητής Θεσσαλονίκης.Οι δυσκολίες διοργάνωσης πανελληνίου πρωταθλήματος μέχρι το 1928 δεν επιτρέπει στην ομάδα να διεκδικήσει τον τίτλο του πρωταθλητή Ελλάδος με αντίπαλο τον Πειραϊκό,παρ ότι αρχικά έγιναν προσπάθειες να πραγματοποιηθεί αυτός ο αγώνας.Το ρόστερ του πρωταθλητή Θεσσαλονίκης  ΑΡΗ : Σεραφείμ,Βλαχόπουλος,Οπλοποιός,Νακόπουλος,Αρμάς,Σκέμπερ,Καρυωτάκης,Σκαζίκης,Βεντουρέλης,Ιωαννίδης,Πάγκαλος,Αγοραστός,Μπασούδης.