5/8/2010 ΑΡΗΣ-Γιαγκελόνια 2-2

Ο ΑΡΗΣ για τον 3ο γύρο του κυπέλλου Ουέφα της σεζόν 2010-2011 έρχεται αντιμέτωπος με την άγνωστη Γιαγκελόνια από το Μπιάλιστοκ της Πολωνίας η οποία έκανε και το ευρωπαϊκό της ντεμπούτο.Στο παιχνίδι του πρώτου γύρου ο ΑΡΗΣ επικρατεί με 1-2 χάρις σε 2 γκολ του Τόνι Κάλβο (το 0-1 στο 2' με πέναλτι και το 0-2 στο 6'),ενώ για τους Πολωνούς θα μειώσει ο Γκριζμπ στο 23΄.Όλα έδειχναν πως το παιχνίδι της 5ης Αυγούστου θα ήταν τυπική διαδικασία για τους κιτρίνους ειδικά μετά το 1-0 του Τσέζαρεκ με κεφαλιά μετά από εκτέλεση φάουλ του Κάλβο στο 19'.Οι Πολωνοί θα αποδειχθούν ιδιαίτερα τυχεροί καθώς στη συνέχεια θα πετύχουν 2 γκολ με κόντρες!!!Συγκεκριμένα θα ισοφαρίσουν στο 25' με τον Μπούρκχαρντ το σουτ του οποίου θα χτυπήσει στην πλάτη του Ρονάλντο Γκιάρο ξεγελώντας τον Σηφάκη.Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο ΑΡΗΣ θα χάσει μεγάλη ευκαιρία με το σουτ του Κόκε να περνάει μόλις άουτ,τα υπόλοιπα 20 λεπτά θα περάσουν χωρίς άλλη μεγάλη ευκαιρία μέχρι το 66'.Στο σημείο εκείνο η Γιαγκελόνια θα περάσει μπροστά στο σκορ με ένα επίσης τυχερό γκολ και πάλι από τον Μπούρκχαρντ αφού η μπάλα μετά την εκτέλεση του φάουλ θα χτυπήσει στο Ναφτί αλλάζοντας πορεία και καταλήγοντας στα δίχτυα.Ο ΑΡΗΣ στα εναπομείναντα λεπτά θα βρεθεί κοντά στην πρώτη εντός έδρας ευρωπαϊκή του ήττα μετά το 1968 (και πρώτη στο Χαριλάου).Ευτυχώς για τους κιτρίνους οι Πολωνοί δεν θα κρατήσουν για πολύ το προβάδισμα καθώς ο Ρουμάνος διαιτητής Ντεακόνου θα υποδείξει στο 71' αυστηρό πέναλτυ σε επαφή του Καστσέλαν με τον Τσέζαρεκ.Το πέναλτυ θα εκτελέσει εύστοχα ο Τσέζαρεκ στέλνοντας τον ΑΡΗ στην επόμενη φάση και διατηρώντας το εντός έδρας ευρωπαϊκό αήττητο της ομάδας.Ο αγώνας στιγματίστηκε από σοβαρά επεισόδια στις κερκίδες που προκάλεσαν οι οπαδοί των φιλοξενουμένων (είχαν προηγηθεί επεισόδια και στον αγώνα της Πολωνίας).Ως αποτέλεσμα είχαμε τη σύλληψη 2 οπαδών της Γιαγκελόνια με τους συνοπαδούς τους να παίρνουν το οκ από την αστυνομία για να φύγουν από το γήπεδο στις 2:30 μετά τα μεσάνυχτα.Στον επόμενο γύρο ο ΑΡΗΣ θα κληρωθεί με την Αούστρια Βιέννης.