19/10/1999 ΑΡΗΣ-ΘΕΛΤΑ 2-2

Μετά την μεγάλη πρόκριση επί της Ελβετικής Σερβέτ για το κύπελλο ΟΥΕΦΑ η κληρωτίδα φέρνει τους κίτρινους αντιμέτωπους με την ισχυρή Ισπανική Θέλτα.Η Ισπανική ομάδα που πριν είχε αποκλείσει την επίσης Ελβετική Λωζάνη, διένυε την καλύτερη περίοδο της ιστορίας της φτάνοντας την προηγούμενη χρονιά μέχρι τα προημιτελικά του θεσμού (με μεγάλη πρόκριση επί της Λίβερπουλ) στη μόλις δεύτερη της Ευρωπαϊκή έξοδο.Μερικά από τα αστέρια της ομάδας οι Makelele,Juanfran,Karpin,Caceres ενώ στο ρόστερ των Ισπανών βρίσκεται και ο μετέπειτα προπονητής του ΑΡΗ Iomar Mazinho που όμως δεν αγωνίστηκε.Στον αγωνιστικό τομέα οι 2 ομάδες μπήκαν δυνατά με τον Karpin όμως να δίνει προβάδισμα στους Ισπανούς στο 40' με μακρινό σουτ ενώ στο 42' κάνει το 0-2 με κεφαλιά.Οι κίτρινοι του Ilia Petcovic στην προσπάθεια να αποφύγουν την πρώτη εντός έδρας Ευρωπαική ήττα της ομάδας μετά από σχεδόν 30 χρόνια απαντούν άμεσα με τον Adrioli που εκμεταλλεύτηκε την κακή απομάκρυνση του τερματοφύλακα Dutruel στο σουτ του Κυζερίδη.Στην επανάληψη ο ΑΡΗΣ ανέβασε ρυθμό, στάθηκε καλύτερα και η τύχη του χαμογέλασε στο 69' όταν σε μακρινό σου του Κυζερίδη η μπάλλα κόντραρε στον Djorovic και κατέληξε στα δίχτυα του εξουδετερωμένου Dutruel.Οι κίτρινοι θα μπορούσαν να πετύχουν μια μεγάλη ανατροπή αλλά ο Κυζερίδης θα χάσει την ευκαιρία στο 73' από κοντινή απόσταση.Ακόμα και έτσι όμως γλύτωσαν την ήττα και πήγαν στο Vigo για το καλύτερο μη καταφέρνωντας όμως να πάρουν την πρόκριση αφού γνώρισαν την ήττα με 2-0.Στη συνέχεια του θεσμού οι Ισπανοί θα πραγματοποιήσουν μια ακόμα μεγάλη πορεία φτάνοντας ξανά στα προημιτελικά πετυχαίνοντας μεγάλες σε έκταση νίκες επί της Μπενφίκα (7-0) και Γιουβέντους (4-0).